yükleniyor

Çağrı Merkezi / +90 850 360 30 38

GAYRİMENKUL DEĞER ARTIŞ KAZANÇ VERGİSİ

Anasayfa / Yazılar / GAYRİMENKUL DEĞER ARTIŞ KAZANÇ VERGİSİ
Sevdiklerinizle Paylaşın

GAYRİMENKUL DEĞER ARTIŞ KAZANÇ VERGİSİ

Gelir Vergisi Kanunu'nun 80'inci maddesine göre miras ya da bağış yoluyla devralınan konutlar hariç; satın alınan ve takas yoluyla elde edilen tüm konutların 5 yıl içerisinde satılması durumunda elde edilen toplam kazanç, vergiye tabi tutuluyor. Vatandaşlar arasında az bilinen 'gayrimenkul değer artış kazanç vergisi' özellikle tapu harcını az ödemek için konut değerini düşük gösterenleri etkilerken ek para cezalarına da neden oluyor. Gayrimenkul değer artış kazanç vergisi nasıl hesaplanır? Yapılan açıklamaya göre, söz konusu vergi hesaplanırken evin bir önceki alış değeri enflasyona göre düzenlenerek bugünkü değeri bulunuyor. Sonrasında evin alış değeri ile satış değeri arasındaki fark hesaplanarak enflasyondan bağımsız olarak elde edilen gerçek kazanç ortaya çıkarılıyor. Bu kazançtan, her yıl açıklanan istisna tutarı, alım sırasında ödenen tapu harcı ve konut kredisi kullanıldıysa evin satışına kadar ödenen faizlerin toplamı düşülüyor. Kalan vergiye tabi tutardan yapılan kesinti, gayrimenkul değer artış kazanç vergisi olarak adlandırılıyor. Bir çok konut sahibinin bilmediği, verginin hesabı da oldukça karmaşık. Birçok değişkene göre belirlenen gayrimenkul değer artış kazanç vergisinin hesaplanabilmesi için Gelir İdaresi'ne beyanname verilebilir ve hesabınızı isteyebilirsiniz.


Kayseri emlak sektöründe yer aldığımız İkinokta mülk yönetimi olarak size en güncel bilgi ve haberleri en doğru şekilde sunmak için çalışmalarımız sürdürmekteyiz.

 

 

 

                     Soru, öneri ve şikayetleriniz için web adresimiz üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

                                                      https://www.ikinoktamulkyonetimi.com/index.html#kayseriemlak #kayserigayrimenkul #gayrimenkul #emlak #konutalımsatım #yatırım #gayrimenkulyatırımı #kayserikonut #konut projeleri 


İlanlarımız hakkında daha detaylı bilgi almak için, Hemen Arayın! +90 850 360 30 38

Copyright © 2019. Her Hakkı Saklıdır.